Your search results

Jak založit s.r.o. v roce 2016

Proces zakládání společnosti s.r.o. se začátkem roku 2015 výrazně zrychlil a také nepatrně zlevnil. Proč? Na jaře roku 2015 začala (konečně) fungovat možnost přímého zápisu změn v obchodním rejstříku přímo u notáře. Ve srovnání se zápisem přes rejstříkový soud se jedná o rychlejší a zejména při tzv. prvozápisu společnosti o levnější variantu. V tomto článku se podíváme na detailní postup, jak využít přímého zápisu při zakládání společnosti s.r.o.

1. Příprava údajů o budoucí společnosti

Společnost z právního hlediska vzniká sepsáním tzv. zakladatelské listiny (společenské smlouvy) u notáře formou notářského zápisu. Dříve, než si domluvíte schůzku s notářem, je třeba si ujasnit následující skutečnosti o Vaší budoucí společnosti:

Název společnosti

Najít jméno Vaší nové firmy není vůbec jednoduchá záležitost. Název přeci jen představuje Vaši značku. Často se určuje název firmy podle domény, která je ještě volná. V samostatném článku najdete několik typů pro vymýšlení a ověřování názvu společnosti.

Právní forma společnosti a doba trvání

Jelikož se jedná o článek, jak založit s.r.o., je právní forma společnosti jasná. Firma se většinou zakládá na dobu neurčitou.

Předměty podnikání společnosti

Ujasněte si, jaký předmět podnikání bude společnost vykonávat. Je důležité, aby všechny předměty podnikání byly zapsány hned při vytvoření zakladatelské listiny v rámci notářského zápisu. Pokud byste chtěli potom přidat nový předmět podnikání, je třeba znovu zajít za notářem a znovu vytvořit nové změní zakladatelské listiny. A to je velmi drahé.

Nejčastějším předmětem podnikání je tzv. volná živnost, zapisuje se následujícím způsobem: „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Laik této formulaci nerozumí, jedná se však o balík osmdesáti různých činností, ze kterých si většinou vyberete.

Pokud byste chtěli provozovat např. koncesovanou nebo ještě jinou živnost, je ji třeba rovněž zapsat do zakladatelské listiny. Jako příklad např. uveďme živnost na provozování taxislužby, která se odborně nazývá: „Silniční motorová doprava – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“. Živnostem se budeme věnovat v jednom z dalších článků.

Společníci

Moudré přísloví říká, že nejlepší firma je ta, která má lichý počet společníků, přičemž tři je moc. Společníkem s.r.o. může být jak fyzická, tak i právnická osoba. Pokud zakládáte s.r.o. jako jediný společník, je to nejjednodušší.

Podíly a základní kapitál společnosti

Základní kapitál u s.r.o. startuje díky Zákonu o obchodních korporacích na 1 Kč. Doporučuje se však, z důvodu důveryhodnosti, základní kapitál vyšší, 10 000 Kč, 30 000 Kč, 50 000 Kč a někteří podnikatelé Vám řeknou, že i 100 000 Kč nebo 200 000 Kč. Před rokem 2014 byla stanovena výše základního kapitálu společnosti s.r.o. na 200 000 Kč.

Základní kapitál však není směrodatný údaj o kvalitě společnosti. Pokud tedy budete poskytovat služby, stačí Vám základní kapitál např. 1000 Kč nebo 10 000 Kč.

V zakladatelské listině se také ošetří podíly. Podíl každého společníka je určen poměrem vkladu společníka k základnímu kapitálu společnosti. To znamená, pokud jsou dva společníci, každý zaplatí 5000 Kč, základní kapitál společnosti bude 10 000 Kč, a každému ze společníku připadne podíl na firmě o velikosti 50 %.

Orgány společnosti: valná hromada a jednatel

Valnou hromadu společnosti tvoří společníci. Pokud jste sám, není co řešit. Valná hromada bývá označována za nejvyšší orgán společnosti, který si se společností může dělat, co chce – může ji založit, změnit její jméno, zrušit společnost, ale také jmenuje tzv. statutární orgán – jednatele, který má na starosti obchodní vedení společnosti.

Jednatelů může být více, ideální je však jeden. Musí souhlasit se jmenováním do funkce jednatele a také musí mít čistý tresný rejstřík.

2. Návštěva notáře

Máte-li ujasněné všechny body z předchozí sekce, můžete kontaktovat notáře ve Vašem okolí a mailem mu upřesnit „parametry“ Vaší nové společnosti. Notář připraví zakladatelskou listinu formou notářského zápisu. Pozve Vás na jednání, kde Vás nejprve požádá o předložení občanského průkazu. Potom Vám přečte nejdůležitější body zakladatelské listiny společnosti. Pokud se vším souhlasíte, notářský zápis vytiskne a nechá Vám ho přečíst a podepsat vč. souhlasu se jmenováním jednatelem.

Při návštěvě sdělíte notáři, v jakém městě plánujete umístit sídlo společnosti. Ujistěte se, že notář Vám do zakladatelské listiny napsal pouze město, kde daná společnost bude sídlit, např. takto: „Obec, kde je umístěno sídlo společnosti, je Praha“. To Vám dává volnost změnit sídlo Vaší firmy v budoucnu kdykoliv, aniž byste museli znovu k notáři.

Cena za notářský zápis je stanovena zákonem a pohybuje se okolo 8000 Kč.

3. Souhlas s umístěním sídla

Jakmile budete mít v ruce notářský zápis nově zakládané společnosti, budete potřebovat souhlas s umístěním sídla. Je možné si koupit „virtuální“ sídlo společnosti u firmy, která tuto možnost nabízí. Nabídek je na trhu víc než dost. Stačí hledat pár minut na googlu. Např. v rámci Prahy umisťuje mnoho firem svá sídla buď na Prahu 1 nebo na Prahu 2. Důvody jsou různé – prestiž sídla v centru města nebo zatím malá frekvence kotrol úřadů. Sídlo v uvedených lokalitách má jednu nevýhodu – cenu. Obvykle se pohybuje okolo 300-500 Kč za měsíc. Sídlo společnosti můžete rovněž umístit do vlastních prostor, dokonce i do bytu. Tato možnost se však všeobecně nedoporučuje.

4. Složení základního kapitálu v bance

Od notáře skočíte rovněž se zakladatelskou listinou do Vaší oblíbené banky, kde předložíte zápis a složíte základní kapitál, který je v ní uvedný. Dostanete potvrzení o splacení základního kapitálu.

Pozor! Základní kapitál je možné vybrat až po zapsání společnosti do obchodního rejstříku. Pak zas půjdete do banky, kde Vám účet pro složení základního kapitálu převedou na „klasický“ účet, ze kterého můžete peníze vybrat a použít na podnikání.

5. Vyřízení živnosti na živnostenském úřadě

Dále je třeba pro nově vzniklou společnost získat živnostenské oprávnění – vydáte se tedy na živnostenský odbor městského úřadu, který má na starosti udělování živností pro fyzické a právnické osoby. Nemusíte však jít na úřad v místě, kde bude Vaše firma mít sídlo. Můžete klidně na jakýkoliv úřad po celém území ČR.

Na úřadu vyplníte žádost o zapsání do živnostenského rejstříku. Někde dostanete rozhodnutí ten samý den (menší města mimo Prahu), někde to trvá týden (pět pracovních dní). Rozhodnutí si musíte vyzvednout osobně. Určitě se na úřadu zeptejte. Při převzetí rozhodnutí o udělení živnosti se zároveň vzdáte práva na odvolání. Uředník Vám vystaví výpis z živnostenského rejstříku, který si s sebou vezmete k notáři, budete-li společnost zapisovat přes něj.

Za zřízení živnosti zaplatíte administrativní poplatek 1000 Kč.

6. Zápis společnosti u notáře do obchodního rejstříku

Pokud máte souhlas s umístěním sídla, potvrzení o složení základního kapitálu společnosti a výpis z živnostenského rejstříku znějící na jméno Vaší společnosti, domluvíte si opět schůzku u notáře. Nezapomeňte si s sebou vzít zakladatelskou listinu společnosti. Notář s Vámi sepíše žádost o zápis do obchodního rejstříku, uhradíte administrativní poplatek 2700 Kč za prvozápis společnosti a 1000 Kč jako odměnu notáři.

Pokud bude systém pro zápis změn fungovat, zašle Vám notář ten den do mailu aktualizovaný výpis s přiděleným IČ. Druhý den budou údaje o Vaší společnosti volně dostupné zde. Dnem zápisu do obchodního rejstříku VZNIKÁ z hlediska právní subjektivity Vaše společnost.

7. Uvolnění zákl. kapitálu na bankovní účet

Nezbývá, než přeměnit účet na složení základního kapitálu na účet běžný. Vemte s sebou výpis z OR, banka přiřadí účet k novému IČ. Uvolní se tak vložené prostředky, se kterými můžete ve firmě založit podle vlastního uvážení. Není třeba mít základní kapitál neustále na účtu – můžete ho vybrat a např. převést do pokladny, pořídit z něho majetek firmy, atd.

8. Registrace společnosti k DPPO na finančním úřadě

Ještě zbývá poslední úkon a tím je přihlášení Vaší společnosti k dani z příjmů právnických osob – zkráceně DPPO. Toto provedete na finančním úřadu, ke kterému náleží Vaše firma podle jejího sídla. Jedná se o jednoduchý formulář, který najdete na podatelně. Pokud budete mít štěstí, pomůže Vám paní s jeho vyplněním.

Cesta ke společnosti s.r.o. svépomocí není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někdo raději zvolí možnost tzv. ready-made společnosti – předzaložené firmy. Její výhoda spočívá v tom, že nemusíte obíhat banku, živnostenský odbor, finanční úřad, abyste splnili podmínky pro registraci. Jediné, co musíte, je koupit 100 % podílu už založené společnosti a také absolvovat 1 návštěvu u notáře, kde na Vás firmu přepíší a kde se upraví zakladatelská listina podle Vašich přání. Místo dvou až tří dnů zakládání tedy stačí 1h u notáře a firma je Vaše, můžete začít hned podnikat.

Každému však sedí něco jiného a najdou se tací, kteří si vlastní firmu zkusí založit sami.

Chcete-li založit vlastní firmu, ušetřit čas a energii při běhání po úřadech a zaplatit jen zákonné poplatky (tzn. poplatek u notáře, poplatek za zápis do OR, poplatek za zápis do živnostenského registru), kontaktujte nás.  Nabízíme založení společnosti s.r.o. na klíč do 3 pracovních dnů.

Pokud byste potřebovali asistenci v založení vlastní společnosti, popř. potřebovali od nás založit firmu na klíč nebo koupit ready-made firmu, určitě se na nás neváhejte obrátit. Jsme tu pro Vás, rádi pomůžeme.