Your search results
Posted by BizStarter on 29.5.2016
| 0

Jak zvolit název pro novou společnost

Název Vaší nové společnosti se nesmí shodovat a nesmí být zaměnitelný s názvem již existující společnosti. To si ověříte v obchodním rejstříku, který je přístupný zde.  Zkuste vymyslet název, který se v rejstříku ještě nenachází. V obchodním rejstříku je zapsáno začátkem roku 2016 cca 630 000 subjektů, tzn. hledání originálního názvu společnosti není vůbec snadné. Když hledáme nový název pro společnosti našich klientů my, často se inspirujeme v anglických názvech, románských jazycích nebo latině. Fantazii se meze nekladou. Můžete vytvářet nová slova, používat zkratky, inspirovat se v produktovém katalogu na dlaždičky či nábytek.

Je dobré pamatovat na to, že místní názvy (např. názvy měst) nejsou považovány za odlišující prvek. To znamená, že pokud chcete založit firmu Poradenství Praha, s.r.o. a najdete v rejstříku, že existuje již firma Poradenství s.r.o., jedná se o zaměnitelný název a notář Vám název společnosti nezapíše.

Možná jste si všimli, že někdo má za názvem firmy čárku, někdo ne. Podle češtinářů by se za názvem firmy čárka psát měla. Správně by tedy bylo Moje firma, s.r.o. Ale rozšířená praxe je taková, že se čárka mezi názvem firmy a právní formou společnosti vynechává, protože na ni spousta lidí zapomíná, nebo neví, že se jedná o dovětek, který se čárkou podle pravidel odděluje. Pokud si však čárku do zakladatelské smlouvy necháte zapsat, musíte ji vždy v názvu uvádět.

Nakonec Vám doporučujeme název firmy konzultovat s notářem ještě před jednáním. Notář ověří, zda název společnosti splňuje všechny požadavky, případně Vám napíše, abyste název změnili nebo rozšířili. Vhodným nástrojem pro rozšíření jsou názvy z více slov, např. přidáním anglického slova Services, Production, Trade, Invest atd.