Your search results
Posted by BizStarter on 4.2.2017
| 0

Jak dlouho trvá a kolik stojí založení firmy s.r.o. svépomocí

Rozhodnete-li se pro založení firmy svépomocí, zabere to určitý čas. V tomto článku se pokusíme spočítat, jak dlouho celý proces trvá, kolik Vám založení zabere času a bude Vás stát peněz. V našem odhadu nejsou zahrnuty časy na přepravu, které jsou vždy různé. Budeme zde uvádět náklady a časovou náročnost pro modelový typ firmy, která má jediného společníka a jednatele, je zapisována notářem, je tedy osvobozena od soudního poplatku za prvozápis, který ještě nedávno činil 6000 Kč.

1 Volba názvu firmy a jeho konzultace s notářem: 3 h, 0 Kč

Proces založení firmy začíná ještě dříve, než „vytáhnete paty z domu“. Časovou náročnost této administrativní činnosti jsme odhadli na 3 h zejména proto, že je třeba najít a oslovit notáře, ideálně mu napsat email a prokonzultovat s ním zamýšlený název pro Vaši novou společnost. Hodně času také zabere vymýšlení názvu. V ČR je aktuálně registrováno přes 600 000 firem, je tedy velmi těžké najít název, který ještě nikdy nebyl využit, popř. který není zaměnitelný s názvem jiné firmy. Pokud Vás nebaví vymýšlet název firmy, jsou pro Vás ideální volbou ready-made společnosti.

2 Návštěva u notáře, sepsání zakladatelské listiny: 2 h, 5500 Kč

Jakmile máte potvrzený název pro firmu a domluvený termín, zajdete k notáři. Notář pro Vás připraví jednoduchou formu zakladatelské listiny, kde jsou pouze náležitosti vyžadované zákonem pro vznik společnosti s ručením omezeným. Někteří notáři Vám zašlou koncept notářského zápisu do mailu k přečtení předem. Jednání pak probíhá tak, že notář ústně shrne obsah jednotlivých bodů. Pokud se vším souhlasíte, potvrdíte jako účastník notářský zápis svým podpisem. Notář Vám vyhotoví požadovaný počet stejnopisů a sváže je barevnou šňůrkou. Můžete se pustit do dalších kroků.

3 Vyřízení sídla pro firmu: 1 h, u nás 1188 Kč na celý rok

Předložení souhlasu s umístěním sídla je podmínkou pro získání živnostenského oprávnění a pro otevření bankovního účtu, na který budete moci složit základní kapitál. Notář Vám pravděpodobně uvedl jako sídlo společnosti název daného města, např. „Praha“ nebo „Brno“. Je tedy na Vás, abyste si vybrali sídlo podle Vašeho uvážení, které bude odpovídat Vašim potřebám. Naše společnost nabízí velmi levná sídla, zejména v případě, kdy nepotřebujete přijímat poštu a nepotřebujete pronájem zasedacích prostor. Máme v nabídce sídlo na Praze 5, dále na Praze 10 a ještě připravujeme sídlo na Praze 4.

4 Ohlášení živnosti na živnostenském úřadě: 1 h, 1000 Kč

S notářským zápisem a souhlasem s umístěním sídla se můžete vydat na nejbližší Městský úřad nebo úřad městské části, kde sídlí živnostenský úřad. Již nějakou dobu mají živnostenské úřady zrušenou tzv. místní příslušnost. To v praxi znamená, že můžete pro firmu, která sídlí v Brně, vyřídit živnostenské oprávnění např. v Praze nebo v Plzni. Zde ohlásíte živnost podle Vaší volby. Nejčastěji se ohlašuje živnost volná, tzn. Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Cena za první zápis do živnostenského rejstříku je 1000 Kč. Ze zákona má živnostenský úřad na zápis Vaší firmy 5 pracovních dnů. Pokud žádáte v Praze, většinou bude tato lhůta dodržena, pokud žádáte na menším městě, můžete odejít s výpisem z živnostenského rejstříku ten samý den. Záleží na vstřícnosti úředníka. Pokud tedy spěcháte, Praze se vyhněte.

5 Založení účtu pro složení základního kapitálu v bance: 1 h, 500 Kč

Se zakladatelskou listinou Vaší společnosti a se souhlasem o umístění sídla musíte do banky. Můžete zkusit oslovit Vaši oblíbenou banku, ve které byste si stejně jednoho dne otevřeli podnikatelský účet pro Vaši společnost. Zeptáte se bankéře, zda pro Vás může založit účet, kam složíte základní kapitál. Banky v poslední době začaly zavádět poplatky za vystavení potvrzení o splacení základního kapitálu. Některé větší banky, jako např. KB nebo RB chtějí za potvrzení 500 Kč. My nejčastěji využíváme služeb Fio banky, která za vystavení potvrzení účtuje podle aktuální sazebníku 120 Kč. Se základním kapitálem na účtu nelze disponovat do doby, než bude společnost zapsána v OR, tzn. bude mít přidělené IČO. Pak může jednatel společnosti zajít do banky a základní kapitál „odblokovat“, např. převodem na běžný podnikatelský účet nebo výběrem v hotovosti do pokladny společnosti.

6 Vyzvednutí rozhodnutí živnostenského úřadu: 1 h, 0 Kč

Pokud zakládáte firmu v Praze, musíte počkat alespoň dva dny, někde i pět pracovních dnů, než si budete moci vyzvednout výpis ze živnostenského rejstříku. V menších městech tento krok může být shodný s bodem č. 4, kdy Vám vystaví výpis z živnostenského rejstříku ten samý den.

7 Doručení všech dokumentů notáři k přímému zápisu: 1 h, 0 Kč

Pokud máte všechny dokumenty, můžete je zanést k notáři. Na jejich základě notář provede zápis Vaší společnosti do obchodního rejstříku. Bude Vám přiděleno IČO, v tento moment můžete začít vystavovat faktury a uzavírat smlouvy. Přímý zápis notáři stihnou do několika málo pracovních dní.

SOUHRN: cca 3 hodiny administrativní práce + 7 h obíhání úřadů, přímé náklady 8 188 Kč

Můžete si vybrat, zda absolvovat martyrium zakládání na vlastní pěst, nebo zda za 9490 Kč svěřit celý proces zakládání do našich rukou. Cena je téměř shodná, navíc úšetříte více jak 7 h času, který byste jinak strávili „obíháním“ úřadů a návštěvami u notáře.

Tam, kde cena jiných začíná, naše cena za založení společnosti končí vč. sídla na rok ZDARMA. Jedná se vždy o cenu konečnou. Nejsme plátci DPH a ještě dlouho nebudeme. Našim cílem je usnadnit start podnikání, který je vždy časově náročný proces. Zároveň se snažíme tlačit náklady co nejníže, aby Vám zůstalo více prostředků např. na propagaci Vašeho zboží nebo služby.

Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás ještě dnes.